Przed pierwszą wizytą
W trosce o prawidłowy przebieg pierwszej wizyty, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami. Dobre przygotowanie do spotkania z naszymi pielęgniarkami i lekarzami sprawi, że uzyskają Państwo kompletne informacje na temat dalszego postępowania diagnostycznego oraz wyboru sposobu leczenia.
Podczas pierwszej wizyty nasi lekarze przeprowadzą dokładny wywiad oraz wykonają badania, w tym USG. Otrzymacie również Państwo dokładny wykaz badań do wykonania wynikający z przeprowadzonego wywiadu. Jeżeli posiadacie Państwo jakiekolwiek aktualne wyniki badań, prosimy o przyniesienieich na pierwszą wizytę.
W związku z wejściem w życie nowej Ustawy o leczeniu niepłodności z dniem 1 listopada 2015 r. przed kwalifikacją do zabiegu in vitro (w programie ministerialnym oraz poza programem), konieczne jest wykonanie kilku nowych badań. Zmienia się także termin ważności badań. Naszych pacjentów prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.
Wykaz badań, jakim powinni zostać poddani nasi pacjenci, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 października 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych dla kandydata na dawcę komórek rozrodczych w celu dawstwa partnerskiego i dawstwa innego niż partnerskie oraz dla biorczyni komórek rozrodczych i zarodków oraz szczegółowych warunków pobierania komórek rozrodczych w celu zastosowania w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji:
Wykaz badań lekarskich i laboratoryjnych, jakim powinien podlegać kandydat na dawcę komórek rozrodczych w celu dawstwa partnerskiego:
KOBIETA
- CYTOLOGIA I WYMAZY Z POCHWY NA BAKTERIE I GRZYBY (BAKTERIOLOGICZNO – MYKOLOGICZNY)
- WYMAZ Z KANAŁU SZYJKI (POBIERANE MIĘDZY 10 A 20 DNIEM CYKLU):
– UREAPLASMA, MYKOPLASMA
– CHLAMYDIA (METODĄ PCR*, JAKOŚCIOWO) - GRUPA KRWI
- BADANIA HORMONALNE:
– AMH
– FSH (MIĘDZY 2. A 3. DNIEM CYKLU)
– TSH ORAZ antyTPO
– PROLAKTYNA (POBRANA NA CZCZO OKOŁO GODZINY 9.00 RANO) - BADANIA WIRUSOLOGICZNE:
– HIV
– HBS
– HCV - – VDRL (LUB OWA)
– CMV W KLASIE IgM - TOKSOPLAZMOZA (W KLASIE IgG ORAZ IgM)
- RÓŻYCZKA (W KLASIE IgG)
MĘŻCZYZNA
- BADANIA WIRUSOLOGICZNE (METODĄ SEROLOGICZNĄ):
– HIV
– HBS
– HCV
– VDRL (LUB OWA),
– CMV W KLASIE IgM - SEMINOGRAM
- GRUPA KRWI
- ZACHOWANIE ABSTYNENCJI PŁCIOWEJ W CZASIE 2-7 DNI PRZED ZABIEGIEM
Ponadto dodatkowe badania:
- HTLV – 1 (wirus ludzkiej białaczki z komórek T) – powinni wykonać pacjenci, którzy pochodzą z obszarów o wysokiej zachorowalności lub, których partnerzy seksualni bądź rodzice pochodzą z takich obszarów (Ameryka Północna, Południowa, Karaiby),
- Trypanosoma cruzi – świdrowiec amerykański – po podróży pacjenta do krajów Ameryki Środkowej lub Południowej, do 2 tygodni po powrocie z podróży lub do 40 dni od przetoczenia krwi wykonanego w krajach Ameryki Środkowej lub Południowej
- Malaria – po podróży pacjenta do krajów tropikalnych, gdzie występuje malaria (prosimy upewnić się, jakie ryzyko występuje w danym regionie korzystając na przykład ze strony Wojskowego Instytutu Medycznego: www.medycynatropikalna.pl/info/27/malaria_profilaktyka):
- Szybki test na malarię – do 40 dni po powrocie z podróży, jeśli nie ma objawów oraz do roku po powrocie z podróży, jeśli wystąpiły epizody gorączki, na szczycie gorączki
- Rozmaz – do 40 dni po powrocie z podróży, jeśli występują epizody gorączki, na szczycie gorączki
Przed pierwszą wizytą mogą Państwo wykonać już część z tych badań. Na pierwszej wizycie otrzymają Państwo skierowanie na pozostałe badania oraz lekarz przedstawi plan leczenia.
Ważność badań laboratoryjnych (wirusologicznych, Toksoplazmoza, Różyczka, Chlamydia) wynosi 3 miesiące.
Wyjątek stanowi mrożenie nasienia, tkanki jądra oraz tkanki jajnika, kiedy ważność wynosi 2 tygodnie.
Przygotowanie do badania nasienia (seminogram)
Badanie nasienia można wykonać w laboratorium w poniedziałki, środy, piątki w godzinach 8:00 – 14:00, wtorki i czwartki w godzinach 10:00 – 16:00. W soboty po wcześniejszym indywidualnym umówieniu telefonicznym z embriologiem. Aby przeprowadzić badanie prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia dogodnego dla Państwa terminu. Przygotowując się do badania należy pamiętać o tym, że:
- badanie powinno być poprzedzone zachowaniem wstrzemięźliwości płciowej (2-7 dni, optymalnie 3-5 dni)
- w okresie poprzedzającym badanie dobrze jest prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek, starać się unikać stresu i zbytniego wysiłku fizycznego
- w okresie minimum miesiąca przed badaniem w okresie minimum miesiąca przed badaniem nie powinno się również przyjmować antybiotyków, a gdy planowany termin badania poprzedza infekcja z wysoką gorączką (38-40°C) lub silne zatrucie pokarmowe, należy umówić się ponownie na inny dzień
- w przypadku przyjmowania przewlekle leków należy poinformować o tym personel kliniki
- w przypadku wykonywania badania kontrolnego najlepiej jest umówić się po identycznej ilości dni abstynencji płciowej jak w poprzednim badaniu. Badanie kontrolne po rzuceniu palenia lub leczeniu powinno się wykonywać ok. 3 miesiące po zakończeniu leczenia/rzuceniu palenia
UMAWIANIE WIZYT
Uprzejmie informujemy, że na wizytę lub badanie możecie Państwo umówić się osobiście w Klinice Zdrówko lub drogą telefoniczną.
Rejestracja czynna jest w godzinach otwarcia Kliniki to jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-21 oraz w soboty 8-16.
Uprzejmie informujemy, że umówienie terminu wizyty drogą elektroniczną nie jest możliwe.
KONSULTACJE TELEFONICZNE
Szanowni Państwo, ze względu na dużą liczbę telefonów prosimy o wyrozumiałość jak również o to, aby wszystkie nurtujące Państwa pytania, wątpliwości czy wyniki badań omawiać z lekarzami podczas wizyty. Lekarz dysponuje wtedy większą ilością czasu, ma wgląd do karty historii pacjenta oraz jest w stanie dokładniej omówić te problemy, niż w trakcie kilkuminutowej rozmowy telefonicznej.
Wyjątek stanowią nagłe sprawy, wynikłe w trakcie leczenia bądź przeprowadzanej stymulacji hormonalnej. W tym na szczególną uwagę zasługują:
krwawienie dolegliwości bólowe temperatura >38°C