Porady/artykuły
powrótJakie korzyści dla organizmu przynosi bieg, spacer lub jazda na rowerze?
Okres jesienny to idealny czas na zwiększony ruch na świeżym powietrzu. Jeśli z przyczyń zdrowotnych nie możemy biegać , to chociaż spacerujmy w szybszym lub wolniejszym tempie stopniowo zwiększając dystans, możemy też jeździć na rowerze (wieczorem nie zapomnijmy o czymś odblaskowym). Warunkiem jest systematyczne wykonywanie tej czynności – wówczas spostrzegamy wyraźne pozytywne reakcje naszego organizmu.
Przytoczę kilka korzyści płynących z biegu, spaceru czy jeździe rowerowej:
- zwiększona wydolność krążenia wieńcowego
- niewielki wzrost ciśnienia tętniczego regulacja u osób z hipotonią, a w późniejszym etapie spadek ciśnienia u osób z nadciśnieniem,
- zwiększone zdolności pochłaniania tlenu o ok. 20%,
- przyspieszony przepływ krwi i zmniejszone ryzyko zakrzepowo-zatorowe,
- zwiększona siła i masa mięśniowa,
- spadek nadmiernej masy ciała – idealny darmowy środek odchudzający,
- wzmocnienie aparatu stawowo-więzadłowego,
- zmniejszenia odwapnień kości – przeciwdziałanie osteoporozie,
- zmniejszenie zawrotów głowy i objawów hipotonii ortostatycznej (lepsza regulacja odruchów naczynioruchowych),
- zwiększone wydzielanie endorfin – zmniejszenie niepokoju, a nawet lęku i stopniowe przywracanie stabilności emocjonalnej.
W pierwszym etapie, gdy zaczynamy biegi lub spacery, a chorujemy na choroby zwyrodnieniowe lub deformacje stóp, możemy odczuwać ból, dlatego dostosowujemy dystans do możliwości. Nie należy mylić reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) z chorobą zwyrodnieniową, gdyż w RZS, szczególnie w ostrej fazie ruch nie jest w dużej ilości wskazany, a w przypadku zwyrodnień ruch to lekarstwo. Ponadto dobór odpowiedniego obuwia stabilizującego staw skokowy to podstawa ochrony stawów i więzadeł. Nawet osoby z endoprotezą stawów biodrowych (jeśli brak przeciwwskazań ze strony innych układów) mogą spacerować dłuższy dystans, co stanowi profilaktykę osteoporozy i walkę z nadwagą. Dlatego jest to forma ruchu dla każdego, a argumenty przytoczone powyżej mam nadzieję zachęcą Państwa do szerszego korzystania z tego rodzaju ruchu, który jest w „zasięgu ręki” każdego z nas.
Dr n.med. Iwona Adamczak
Klinika Zdrówko s.c. Niemcz