Porady/artykuły

powrót

Czym się kierować w doborze rodzaju sportu dla swojego dziecka?


Zazwyczaj nie myślimy o tym, jakie rodzaje sportu są przeciwwskazane w określonych wadach postawy. W trakcie wzrostu organizmu dochodzi do różnych zaburzeń mięśniowo-więzadłowych i szkieletowych. Wpływa na to zazwyczaj skok wzrostowy, czasami są to predyspozycje genetyczne, czasem wady nabyte. Plagą stały się wady postawy: najczęściej skoliozy piersiowo-lędźwiowe, plecy okrągłe, stopy płasko-koślawe lub szpotawe, kolana koślawe lub szpotawe oraz wiotkości stawowe. Wady te nasilają się wraz ze wzrostem dziecka – do zakończenia wzrostu kostnego.
Istnieją różne sporty, które nie tylko nie są wskazane, ale wpływają negatywnie na istniejące już wady – powodują ich progresję.

W przypadku skoliozy (bocznego skrzywienia kręgosłupa) i pleców okrągłych przede wszystkim nie należy: pływać żabką i delfinem, grać w tenisa ziemnego, jeździć na hulajnodze, skakać na trampolinie. Wskazane jest pływanie na plecach, ukierunkowana jazda konna (jeśli nie występuje niestabilność szyjna), odpowiednio ukierunkowana rehabilitacja – ćwiczenia asymetryczne mięśni grzbietu i mięśni posturalnych.

W przypadku koślawych lub szpotawych stóp i kolan oraz wiotkości stawowych nie należy: jeździć na rolkach, nartach, łyżwach, ćwiczyć akrobatykę , skakać na trampolinie, unikać sportów rozluźniających torebki stawowe. Tutaj również bardzo dobrze wpływa pływanie na plecach, jazda na rowerze, ćwiczenia czynne i z odpowiednim oporem na kończyny dolne.
Dobrze jest pamiętać o tych podstawowych zasadach! Dzięki temu niewłaściwy rodzaj sportu nie wpływa na pogłębianie się istniejących wad postawy.

Ponadto jeśli zapisujemy dziecko na określony rodzaj sportu, który bardziej szkodzi niż pomaga, a dziecko polubi już ten rodzaj sportu, to pojawia się problem – trudno bez żalu pożegnać się z ulubionym tenisem, czy jazdą na łyżwach lub trampoliną. Z tego powodu warto (przed wyborem określonego rodzaju sportu dla naszej pociechy) zorientować się jakie sporty będą przeciwwskazane i pogłębią wadę postawy ( o istnieniu której czasem nie wiemy).
Zbliża się nowy rok szkolny a wraz z nim pojawiają się nowe plany na aktywizację dziecka, realizujemy różne marzenia dziecka – warto się jednak zastanowić, czy są one na pewno dobre dla naszego dziecka. Unikniemy wówczas wielu rozczarowań.

Sport to zdrowie, ale dobrze dobrany i ukierunkowany to szczęście dziecka i rodziców.

dr n. med. Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej
Klinika Zdrówko

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00