Aktualności

powrót

pICSI ewolucja metody selekcji plemników do ICSI

20-02-2018

    W klasycznej metodzie ICSI  (docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej) plemnik jest wybierany jedynie na podstawie jego ruchliwości i morfologii. Technika pICSI (ang. phisiological ICSI) umożliwia selekcję plemnika na podstawie jego zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym. Jest to cecha świadczącą o dojrzałości i funkcjonalności konkretnego plemnika

pICSI wykonywane jest na specjalnych płytkach z kwasem hialuronowym. Wiązanie z kwasem hialuronowym pozwala na wybranie prawidłowego plemnika, co w wielu przypadkach zwiększa odsetek prawidłowo zapłodnionych komórek, oraz zarodków, które są prawidłowe w dniu podania.

KWAS HIALURONOWY jest składnikiem wieńca promienistego komórki jajowej. Główka dojrzałego plemnika posiada specyficzny receptor dla tego kwasu, dlatego tylko dojrzałe plemniki posiadające ten receptor mogą wiązać się z komórką jajową.

Przygotowanie:

Mężczyzna oddaje nasienie drogą masturbacji do sterylnego pojemnika, podpisanego jego imieniem i nazwiskiem, numerem pesel oraz godziną oddania ejakulatu (w przypadku, gdy partnerka ma inne nazwisko, na pojemniku powinno się znaleźć także imię i nazwisko partnerki). Oddanie nasienia powinno nastąpić po okresie abstynencji płciowej od 2 do 7 dni. W okresie poprzedzającym badanie dobrze jest prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek.

Zdolność wiązania plemników z kwasem hialuronowym jest związana z:

Szacuje się że 15% par, korzystających z procedury ICSI może mieć obniżoną zdolność wiązania plemników z hialuronianem. Dzięki wykorzystaniu metody pISCI jesteśmy w stanie wybrać plemniki o prawidłowej ruchliwości i morfologii, a także prawidłowe pod względem dojrzałości i funkcjonalności. Należy pamiętać, że wybór jedynie dojrzałych plemników prowadzi do znaczącego spadku poronień.

Metoda pICSI jest szczególnie polecana w przypadku:

Skuteczność metody pICSI – 5-krotny spadek poronień

Liczne badania potwierdzają skuteczność zastosowania pICSI w technikach wspomaganego rozrodu, szczególnie u par, gdzie u partnera występuje nieprawidłowy wynik badania HBA (test wiązania z kwasem hialuronowym). Wykazano zwiększony odsetek ciąż klinicznych i żywych narodzin po zastosowaniu metody pICSI, w porównaniu z klasycznym ICSI.

Na podstawie artykułu: Parmegiani L i wsp, Efficiency of hyaluronic acid (HA) sperm selection, J Assist Reprod Genet. 2010 Jan; 27(1): 13–16.

Metoda pISCI jest polecane także parom, u których doszło do poronień po wcześniejszych procedurach zapłodnienia pozaustrojowego. Wykazano, że zastosowanie pISCI u par z wynikiem badania HBA wynoszącego poniżej 65% pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo poronienia prawie 5-krotnie.

Na podstawie artykułu: Worrilow et al. (2012) Use of hyaluronan in the selection of sperm for intracytoplasmic sperm injection (ICSI); significant improvement in clinical outcomes-multicenter, double blinded and randomized trial. Humrep, Nov 30.

Metoda pICSI jest dostępna w ofercie Centrum Leczenia Niepłodności PARENS. 

Bibliografia:

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00