Aktualności

powrót

Mrożenie nasienia u Pacjentów przed leczeniem onkologicznym

20-02-2018

Liczba młodych mężczyzn w wieku reprodukcyjnym, którzy pomyślnie ukończyli terapię onkologiczną, w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła, przede wszystkim ze względu na poprawę warunków i metod leczenia oraz nowoczesne techniki diagnostyczne. Rozwój medycyny daje więc nadzieję na powrót do zdrowia, jednak nie wolno zapominać, że leczenie nowotworów (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne i hormonalne) może powodować poważne zaburzenia płodności mężczyzn. Według badań,* nawet 15-30% mężczyzn, u których nowotwór został w pełni wyleczony, wciąż pozostaje niepłodnych przez kilka miesięcy, a nawet lat po zakońćzeniu terapii. Mrożenie i deponowanie nasienia w bankach spermy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem i umożliwia pacjentom posiadanie w przyszłości potomstwa.

W ośrodkach leczenia niepłodności, także w naszym Centrum Parens pojawia się wielu mężczyzn cierpiących na nowotwory. Mimo, iż ze względu na bardzo młody wiek, niejednokrotnie nie posiadają jeszcze partnerek, rozważają chęć założenia rodziny w przyszłości.  To właśnie z myślą o Pacjentach przed leczeniem onkologicznym, postanowiliśmy przybliżyć temat mrożenia nasienia: przygotowania do procedury, jej przebiegu, oraz możliwości wykorzystania nasienia po ukończeniu terapii. Zapraszamy do działu Aktualności, gdzie cyklicznie będą ukazywać się artykuły dotyczące tego tematu.

Centrum Leczenia Niepłodności Parens umożliwia mrożenie i przechowywanie nasienia u Pacjentów przed leczeniem onkologicznym. Konsultacji indywidualnych udzielają nasi lekarze, a zespół pracowników laboratorium andrologicznego jest gotowy udzielić Państwu fachowej pomocy oraz odpowiedzieć na wszelkie techniczne pytania.

autorzy:
dr n. med. Jarosław Janeczko

mgr Aneta Macur

Literatura:

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00