Stymulacja hormonalna

CLOMID

Clomiphenecitrate – Clostilbegyt jest najczęściej stosowanym lekiem u pacjentek z zaburzeniami owulacji. Działa on antyestrogennie, co oznacza, że wywołuje uwolnienie przez mózg hormonów stymulujących jajniki (indukuje owulację). Lek stosowany jest w postaci tabletek doustnych we wczesnej fazie estrogennej cyklu. American Society for Reproductive Medicine (ASRM) zaleca, aby nie był on stosowany przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Femara (Aromek, Lametta)

Letrozolum – Femara jest szeroko stosowanym lekiem w leczeniu niepłodności. Wywołuje owulację poprzez blokowanie produkcji estrogenów, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego wydzielania GnRH i syntezy FSH . Lek ten stosuje się w dawce 2,5 mg lub 5 mg od 3 do 7 dnia cyklu.

Gonadotropiny

W celu zwiększenia skuteczności procedury zapłodnienia pozaustrojowego stosuje się kontrolowaną stymulację jajników mająca na celu wyprodukowanie większej ilości komórek jajowych. Leki hormonalne służące do wywołania owulacji nazywane są gonadotropinami. Gonadotropiny stosuje się u kobiet w dwóch zasadniczych przypadkach:

JAK DZIAŁAJĄ GONADOTROPINY?
Są one naturalnymi hormonami, które pobudzają jajniki do produkcji oocytów (komórek jajowych) w danym cyklu. Są one bezpieczne w użyciu, lecz ich dozowanie wymaga dużego doświadczenia i ostrożnego monitorowania. W naturalnych cyklach menstruacyjnych, bez podawania hormonów, u kobiety dojrzewa jeden, czasem dwa pęcherzyki zawierające oocyty. Rozwój i uwolnienie tych komórek z pęcherzyków następuje pod wpływem wydzielania dwóch hormonów przysadkowych: FSH (FollicleStimulationHormone) i LH (LuteinizingHormone), oba znane jako gonadotropiny. Od niedawna gonadotropiny są produkowane w laboratoriach przy użyciu rekombinacyjnej technologii, która pozwala na produkcję czystej formy FSH. Tak czysta postać FSH może być wstrzykiwany pod skórę przy użyciu małej igły. Gonadotropiny inne niż rekombinowane są produkowane jako wyciąg FSH i LH z moczu kobiet po menopauzie. Pacjentki, które przygotowywane są do IVF otrzymują gonadotropiny w postaci zastrzyków.

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00