Porady/artykuły

powrót

Zespół pocovidowy u dzieci


Zespół pocovidowy u dzieci

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci powiązany z COVID-19 lub PIMS-TS – to anglojęzyczny skrót nazwy nowej jednostki chorobowej opisanej po raz pierwszy w maju 2020 roku. W pełnym brzmieniu skrót PIMS-TS oznacza Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally associated with SARS-CoV-2.

PIMS to następstwo nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego po przebytym wcześniej zakażeniu wirusem Sars-Cov-2. Choroba stanowi powikłanie po COVID-19 u dzieci i może wystąpić w różnym wieku, zazwyczaj w wieku szkolnym (średnia to 9 lat). Pojawia się zwykle po upływie od 2 do 4 tygodni od infekcji koronawirusowej. Infekcja ta u dzieci często przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo i najczęściej nie jest zauważona. Na podstawie danych zebranych przez amerykańskich lekarzy szacuje się, że PIMS rozwija się u jednego na tysiąc dzieci zakażonych wirusem Sars-CoV-2. 

Objawy

Dolegliwości narastają zazwyczaj dość szybko, a jeśli najpierw występują objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą zostać błędnie zdiagnozowane, np. w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego lub zakażenia rotawirusem.

Najczęściej w PIMS występują:

*gorączka powyżej 38,5°C utrzymąca się przez co najmniej 3 dni,

*objawy ogólne – zmęczenie, ospałość, obniżenie nastroju,

*objawy skórno – śluzówkowe: wysypka o zróżnicowanym wyglądzie (plamista, grudkowata, drobna lub rozlana), zapalenie spojówek, przekrwione białka oczne, charakterystyczny „truskawkowy” język (zaczerwieniony z wyraźnymi, jasnymi brodawkami językowymi), suchość i zaczerwienienie warg,

*obrzęki dłoni i stóp,
*powiększone węzły chłonne szyjne,

*objawy ze strony układu pokarmowego – silny ból brzucha, wymioty, biegunka,

*objawy ze strony układu nerwowego – ból głowy, apatia, drażliwość, niedowład lub porażenie nerwów obwodowych, niechęć do jedzenia, nadmierna senność, nietypowe zachowanie dziecka,

*objawy ze strony układu oddechowego – kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej,

*objawy z e strony układu wydalniczego – skąpomocz lub bezmocz,

*objawy ze strony układu krążenia – niskie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca, omdlenia.

Ważne – wystąpienie pojedynczych objawów nie świadczy o zachorowaniu na PIMS.

Dzieci z podejrzeniem PIMS powinny zostać przyjęte do szpitala, gdyż istnieje możliwość gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia – zazwyczaj w 5-6 dniu objawów.

U większości chorych dochodzi do niewydolności lewokomorowej lub wstrząsu. Najczęstszym trwałym powikłaniem PIMS są tętniaki tętnic wieńcowych, występujące niezależnie od ciężkości przebiegu choroby. PIMS może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i pojawienia się płynu w osierdziu.
Śmiertelność z powodu zespołu pocovidowego u dzieci szacuje się na ok. 1.5-2%.

Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie umożliwia większości pacjentom powrót do zdrowia, którzy mogą być wypisani do domu. Jednak rodzice powinni zachować nadal dużą czujność, by w razie nawrócenia jakichkolwiek objawów ponownie zgłosić się do szpitala.
Po opuszczeniu placówki medycznej wskazane są rutynowe kontrole lekarskie przez co najmniej 6 tygodni. Ponadto po przebyciu PIMS dziecko powinno być zwolnione z zajęć wychowania fizycznego i treningów sportowych przez okres 6 tygodni lub dłużej w zależności od obecności i stopnia wykrytych zmian w tętnicach i uszkodzeń mięśnia sercowego.

Pamiętajmy, dzieci też zarażają się wirusem SARS-CoV-2, tylko nie demonstrują objawów tak jak dorośli.

Nakreślam Państwu  tę nową chorobę – zespół pocovidowy u dzieci, aby wzmóc Państwa czujność i nie bagatelizować objawów chorobowych jakie opisałam wyżej. Szybka wielospecjalistyczna interwencja w przypadku tego zespołu może ratować życie dziecka.

Wirus, aby się rozwijać  i siać spustoszenie w organizmach ludzi musi  się do nich dostać. Co może go ograniczyć?
Na co dzień maski, dezynfekcja i dystans! A perspektywicznie najlepiej szczepienie, jak najszybciej się uda.

Z życzeniami nieustającego zdrowia dla nas wszystkich!

dr n.med. Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji medycznej i medycyny fizykalnej
Klinika Zdrówko

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00