Porady/artykuły

powrót

Piękno z czarnego złota


Borowina, zwana czarnym złotem, to dar ziemi, stosowany nie tylko w lecznictwie, ale również w salonach kosmetycznych oraz w odnowie biologicznej. Należy do naturalnych tworzyw leczniczych, peloidów. Nie zdajemy sobie sprawy ile dobra dla naszego organizmu niesie w sobie ta substancja!

To skuteczne lekarstwo na bóle mięśni, stawów, nerwobóle, w stanach pourazowych, pomocne nawet w problemach trawiennych i bezpłodności.
Stosowana w odpowiedniej formie bardzo dobrze wpływa na pielęgnację skóry. To surowiec dobrze przyswajalny przez skórę, ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, głównie dzięki kwasom huminowym.

Mechanizm leczniczego działania borowiny polega na oddziaływaniu na skórę związków chemicznych, głęboko przenikającego ciepła oraz ucisku masy borowinowej. Ważny jest też transport odwrotny, czyli ze skóry do borowiny. To tak zwana oczyszczająca dializa skórna. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny i preparatów TOŁPY, mają głębszą penetrację i silniej niż tradycyjne zabiegi działają na tkankę tłuszczową, a tym samym redukują cellulit, modelują sylwetkę i likwidują rozstępy. Skuteczność ich zauważalna jest nawet w procesie odnowy niektórych partii ciała, w tym i twarzy. Zabiegi anti-age powinny być przeprowadzane w serii 8-12. Ich efekt jest widoczny już w trakcie stosowania serii i utrzymuje się po jej zakończeniu.

Nasza rodzima borowiną doskonale sprawdza się w regeneracji skóry po lecie. W tym wypadku efekt przyniesie wykonanie 2-3 zabiegów. Co ciekawe, zbiegi te przynoszą także bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji stóp (pomagają zwalczyć rogowacenie, obrzęki, nadmierną potliwość i suchość, halluxy, bóle stóp). Wpływ substancji zawartych w różnych preparatach borowiny może być widoczny jest już po pierwszym zastosowaniu!
Wszystko zależy od doboru odpowiedniej formy borowiny lub jej pochodnych do danego problemu.

Pamiętajmy, że są jednak schorzenia, które są przeciwwskazane do stosowania borowiny, dlatego bezpieczniej jest skorzystać z porady lekarskiej.
Nadchodzi jesień, więc bardziej odczuwamy bóle stawów, mięśni, następstwa chorób zwyrodnieniowych czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Korzystajmy więc mądrze z dobra ziemi zawartej w borowinie i preparatach pochodnych. Jesień nie musi być bardziej dokuczliwa od lata dla naszego organizmu.

dr n. med. Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji, balneologii i medycyny fizykalnej
Klinika Zdrówko

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00