Porady/artykuły

powrót

Opóźnienie rozwoju psychoruchowego u niemowląt


Co powinno budzić niepokój rodziców w rozwoju niemowlaka i jak wówczas postąpić?

Każdy niemowlak rozwija się nieco inaczej, dlatego w ocenie istnieje pojęcie „szeroka norma”, jeśli jeszcze uspokoją nas babcia lub ktoś doświadczony z rodziny, to najczęściej „drobne” nieprawidłowości w rozwoju dziecka widziane oczami mamy zostają na długo zbagatelizowane i dziecko trafia do neurologa dziecięcego lub lekarza rehabilitacji później niż powinno. Oczywiście lepiej później niż wcale, ale im wcześniej rozpoczniemy proces usprawniania niemowlaka, tym większe szanse dajemy mu na powrót do sprawności lub do zmniejszenia nieprawidłowych reakcji.

Co powinno nas zaniepokoić:

To oczywiście bardzo gruby przesiew objawów, ale jak dla rodziców wystarczający i jeśli Państwo zauważyliście u swojego dziecka coś niepokojącego, lepiej sprawdzić, czy rozwój psychoruchowy jest stosowny do wieku. Do roku plastyczność mózgu jest bardzo duża i pewne deficyty można zniwelować lub zmniejszyć. Wiele zależy z jaką jednostka chorobową mamy do czynienie, czy jest to zwykłe, proste opóźnienie psychoruchowe, czy związane z wcześniactwem lub niedotleniem okołoporodowym, czy też innym schorzeniem. Dalej istotne jest na jakim etapie zgłosiliśmy się do specjalisty – im wcześniej rozpoczniemy ćwiczenia na przykład NDT-Bobath, Vojty lub inny rodzaj fizjoterapii tym większe szanse na powodzenie. Ważny aspekt to edukacja rodziców, którzy muszą podjąć współpracę, gdyż to oni są ze swoją pociechą najdłużej i mogą stymulować ją chociażby ciągłym właściwym ułożeniem.

Nie ociągajmy się z wizytą u specjalisty lekarza rehabilitacji lub neurologa. Nie należy myśleć, że to taki drobiazg, że aż wstyd, gdyż takiej decyzji można potem żałować. Dajmy jak najwcześniej szansę niemowlakom na zdrowszą dorosłość.

dr n.med. Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji medycznej
balneologii i medycyny fizykalnej
Klinika Zdrówko

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00