Porady/artykuły

powrót

Oddziaływanie zimnego środowiska na organizm człowieka.


Oddziaływanie zimnego środowiska na organizm człowieka.

Środowisko zimne ma wpływ na ochłodzenie całego ciała prowadząc do uogólnionej hipotermii lub do miejscowego stresu zimna, tj. do wyziębienia kończyn lub twarzy prowadzącego do odmrożenia skóry.   Do hipotermii dochodzi przy obniżeniu temperatury wewnętrznej poniżej 35 stopni C.
Do hipotermii może również się przyczyniać osłabienie zdolności termoregulacyjnych organizmu spowodowane zmęczeniem, głodem, przebytą chorobą lub podeszłym wiekiem.

Stan wychłodzenia dzielony jest na trzy fazy:

Pierwsza faza łagodna, objawia się gęsią skórką, dreszczami, drętwieniem kończyn i niezdolnością do wykonywania skomplikowanych czynności za pomocą rąk.

Druga faza umiarkowana, objawia się spadkiem temperatury ciała poniżej 32°C, dojmującym uczuciem zimna, sztywnością mięśni, osłabieniem koordynacji ruchowej, spowolnieniem motoryki ciała, trudnością artykulacji i dezorientacją. Trzecia faza ciężka manifestuje się spadkiem temperatury ciała poniżej 28°C, wiąże się z utratą świadomości i ledwo wyczuwalnym pulsem.

Samodzielne przywrócenie organizmowi normalnej temperatury możliwe jest jedynie w przypadku hipotermii łagodnej. Gdy wychłodzenie osiągnie fazę umiarkowaną, niezbędna jest niezwłoczna pomoc medyczna.
Stres zimna prowadzi do zwiększenia poziomu hormonów stresu i ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenia krążenia krwi w kończynach górnych, dolnych lub/i twarzy.

Reagując na zimno organizm najpierw uruchamia reakcje behawioralne, tj. stosuje się warstwową odzież ciepłochronną i przebywa w ogrzewanych pomieszczeniach, a gdy to nie pomaga odruchowo włączają się   procesy fizjologiczne:

Poza tym, że zimno może być niebezpieczne, oferuje nam sporo korzyści zdrowotnych, jeśli rozsądnie z niego korzystamy. Doskonale wiedzą o tym morsy – śmiałkowie zażywający zimowych kąpieli w lodowatej wodzie, którzy są okazem zdrowia i nie przeziębiają się. Nie trzeba jednak być morsem zimowym, by korzystać z dobrodziejstw niskich temperatur.

Można spytać po co? Powodów jest kilka.

Mam nadzieję, że przekonałam Państwa do umiejętnego wysiłku i odpoczynku w niższych temperaturach – dla zdrowia.
Życzę przyjemnych Świąt Bożego Narodzenia z nutką ciepła w sercu i odrobiną zimna na zewnątrz!

dr n. med Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji medycznej i medycyny fizykalnej
Klinika Zdrówko.

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00