Porady/artykuły

powrót

Jak dłuższa jazda samochodem wpływa na nasz organizm?


W obecnych czasach każdy z nas przemieszcza się różnymi środkami lokomocji, najczęściej jest to samochód, a latem przeważnie są to dłuższe trasy. Właśnie te dłuższe odcinki drogi bez przystanków nie są bezpieczne dla organizmu. Dlaczego? Jeśli jedziemy nie poruszamy zbytnio kończynami dolnymi, dochodzi do zwolnienie a przepływu krwi przez żyły i do zakrzepicy żylnej, szczególnie w zatokach żylnych mięśni łydki. Wzrasta lepkość krwi, zastój krwi w żyłach powoduje zaburzenia przepływu krwinek i płytek krwi co aktywuje układ krzepnięcia. Jednym z najgroźniejszych następstw zakrzepów żylnych jest zator płucny – zamyka się światło tętnicy płucnej. Oczywiście jest pewna grupa osób bardziej narażonych na wyżej wymienione objawy, są to: osoby starsze, pacjenci, którzy wcześniej przebyli zakrzepicę żylną, osoby z niewydolnością krążeniową, osoby otyłe.

Kolejnym ważnym elementem w trakcie podróży jest właściwe ukształtowanie siedzenia w odcinku lędźwiowym, aby było indywidualnie dopasowane i uwypuklone ku przodowi – tak zwana lordotyzacja. Powoduje ona utrzymanie kręgosłupa lędźwiowego w pozycji podobnej do pionowej, co zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe i nie dopuszcza do powstania dyskopatii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Osoby, które już wcześniej odczuwały lub przed podróżą odczuwają ból w okolicy lędźwiowej powinny ograniczyć podróż do krótkich odcinków i zabezpieczyć się w specjalną ortezę lędźwiową ze sztywnymi stalkami zakładaną tylko na okres jazdy samochodem.

Kolejny ważny odcinek narażony na urazy to odcinek szyjny, ale jeśli zapinamy pasy i nie dochodzi do kolizji drogowej to nie jest on narażony na ból w trakcie jazdy.

Latem czasami mogą zdarzać się następstwa niezbyt dobrze stosowanej klimatyzacji w samochodzie – zazwyczaj wówczas dochodzi do powstania zespołu bolesnego barku. Na okolice stawu barkowego i stożka rotatorów przez dłuższy czas napływa zimne powietrze na drugi dzień po jeździe samochodem nie możemy ruszyć w pełni kończyną górną w stawie barkowym – mamy długi, bolesny problem, na szczęście uleczalny. To samo dotyczy stawu łokciowego, który czasem w ciepłe dni przez ileś dni pozostaje poza samochodem, a potem przez kilka tygodni coraz bardziej dokucza – czeka nas wówczas podobne leczenie jak w przypadku bolesnego barku. Klimatyzacja w samochodzie jest konieczna, ale jej stosowanie z umiarem jest wskazane, szczególnie, gdy w samochodzie jadą dzieci – zarówno zimny dopływ powietrza z klimatyzacji, jak i otwarte okno powodują latem najczęściej u dzieci (rzadziej u dorosłych) niedowład nerwu twarzowego – schorzenie uleczalne, ale długotrwałe.

Oto kilka przykładów schorzeń, które mogą się przydarzyć w trakcie dłuższej jazdy samochodem. Przerwy w podróży są konieczne, niektóre samochody same się o te przerwy dopominają, dobrze aby to były przerwy nie tylko na kawę, ale i na krótki ruch, szczególnie w zakresie kończyn dolnych. Wówczas podróż będzie przyjemna, bez tak zwanych późniejszych skutków ubocznych.

Przyjemnych podróży!!
dr n.med. Iwona Adamczak
specjalista rehabilitacji medycznej
balneologii i medycyny fizykalnej

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00