Aktualności

powrót

Profilaktyka nowotworów kobiecych – raka szyjki macicy

29-01-2023

          Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, rozwijający się  na nabłonku pokrywającym szyjkę macicy. Na świecie rozpoznaje się rocznie około pół miliona przypadków, z czego połowa kobiet z tym rozpoznaniem umiera. W Polsce rozpoznajemy rocznie około 3500 przypadków raka szyjki macicy . Problem jak widać jest duży, a tendencje częstości występowania tego nowotworu wzrastają co roku.

Dotyczy to najczęściej kobiet powyżej 25 roku życia, ze szczytem zachorowania kobiet między 40 a 60 rokiem życia. Należy jednak pamiętać, że nowotwory te zdarzają się u młodszych, jak i starszych kobiet. Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka nowotworowa raka szyjki macicy.

Główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażenie HPV jest powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową. Zakażenie ma zwykle charakter przemijający, natomiast w przypadku stanu przewlekłego może doprowadzić do raka szyjki macicy.
W przypadku HPV nie dysponujemy sposobem skutecznego leczenia. Do innych czynników ryzyka rozwoju raka zaliczamy: wiek pacjentki, palenie papierosów, ubogą dietę w warzywa i owoce, nieleczone stany zapalne narządów rodnych.

Do Poradni chorób kobiecych powinny zgłosić się pacjentki, które zauważyły u siebie nieprawidłowe krwawienia, niespecyficzne bóle podbrzusza, trudności w oddawaniu moczu.

Profilaktyka nowotworowa raka szyjki macicy polega na badaniu cytologicznym, czyli na pobraniu materiału specjalną szczoteczką komórek znajdujących się na powierzchni szyjki macicy, który następnie poddaje się ocenie mikroskopowej. W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego  zaleca się dalsze postępowanie lecznicze. Należy zaznaczyć, że badanie jest bezbolesne i krótkotrwałe.

Metody  zapobiegania rakowi szyjki macicy polegają na profilaktyce pierwotnej: poprawy stylu życia oraz szczepienia przeciw HPV oraz profilaktyce wtórne: rozpoznanie i leczenie stanów przedrakowych i raka szyjki na wczesnym etapie jego rozwoju.
Rozpoznany stany przedrakowy czy rak przedinwazyjny w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Dzięki zaawansowanym technikom leczenia jest całkowicie wyleczalny.

Zaleca się pobieranie badań cytologicznych między 25 a 50 rokiem życia  co 3 lata, natomiast u pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka co rok.

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w ramach którego raz na 3 lata finansuje badania cytologiczne, skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących profilaktyki i leczenia nowotworów kobiecych.

Zachęcamy do badań profilaktycznych – cytologii

Z życzeniami zdrowia
dr n.med. Rafał Adamczak
ginekolog-położnik
Klinika Zdrówko

powrót

Rejestracja:
52 375 25 07

pon.-pt. 08:00-21:00
sob. 09:00-16:00